Salon otwarty na przestrzeń.

Salon połączony z kuchnią, przedpokojem, a może tarasem? Nowoczesne wnętrza, dzięki umiejętnym łączeniom sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i eleganckich. Eksperci z firmy Komandor podpowiadają, jak funkcjonalnie zaaranżować pokój dzienny otwarty na inne pomieszczenia.

Współczesne aranżacje wnętrz stawiają przede wszystkim na otwartą przestrzeń. W przypadku niewielkich mieszkań najprostszym sposobem na uzyskanie dodatkowych centymetrów jest usunięcie ścian działowych z salonu i połączenie go z pomieszczeniami o innej funkcjonalności, np. kuchnią lub przedpokojem. Dodatkową przestrzeń można zyskać dzięki tarasowi, który jest swego rodzaju przedłużeniem pokoju dziennego na zewnątrz.

Podstawą w aranżacji jest także dobór odpowiednich mebli, które wkomponują się w stylistykę wielofunkcyjnego pomieszczenia, jakim często jest pokój dzienny. Oprócz nowoczesnego designu meble powinny charakteryzować się funkcjonalnością i nowatorskim wykonaniem – komentuje Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. – Najnowszym trendem tego sezonu są szafy z bezramowym systemem drzwi przesuwnych, które dzięki delikatnej formie i nierzucającej się w oczy oprawie dopasowują się niemal do każdej stylistyki pomieszczenia.     

Salon otwarty na naturę

Strefa odpoczynku, miejsce na rodzinne spotkania, letnia jadalnia – poprzez połączenie salonu z tarasem można zyskać nie tylko efektowną aranżację, ale także dodatkową, wielofunkcyjną przestrzeń. Jak otworzyć salon na naturę i jednocześnie zachować funkcjonalność pomieszczania? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie szklanego przejścia, które nie zasłoni widoku na ogród, a w razie niepogody skutecznie oddzieli pokój dzienny od tarasu. Decydując się jednak na takie połącznie należy zadbać o spójną stylistykę, zgrabnie łącząc kolory, meble czy dodatki w obu przestrzeniach. W salonie, który „wychodzi” na zewnątrz najlepiej sprawdzą się kolory ziemi, czyli odcienie szarości, beżu, brązu czy zieleni. Dzięki takim zestawieniom kolorystycznym wnętrze zyska klasę i elegancję przy jednoczesnym zachowaniu harmonii z naturą.

– Meble zarówno w salonie, jaki i na tarasie powinny być do siebie skrupulatnie dopasowane. W tym przypadku bardzo istotny jest jednolity materiał, z którego są wykonane. Dlatego też jeżeli meble ogrodowe wykonane są z odpornego na czynniki zewnętrzne drewna, np. dębu lub klonu to płyty meblowe w wypełnieniach frontów szaf znajdujących się w pokoju dziennym również powinny zawierać takie samo lub podobne tworzywo – komentuje Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. – Taki zabieg wpłynie na uformowanie zgranego stylu we wnętrzu.

Salon z kuchnią

Połączenie salonu z kuchnią to jeden z najczęściej wykorzystywanych wnętrzarskich duetów w nowoczesnych mieszkaniach. Zatarcie granic między jedną strefą a drugą sprawia, że małe mieszkania zyskują trochę „oddechu”, natomiast w dużych zostaje podkreślona elegancja pomieszczenia. Największym wyzwaniem w tzw. pomieszczeniach łączonych jest zachowanie funkcjonalności i wygody użytkowania. W tym celu warto wykorzystać elementy aranżacji, które w subtelny, nienarzucający się sposób oddzielą salon od kuchni. Doskonale sprawdzi się tu wyspa lub wysoki stolik barowy, łagodnie przysłaniające przestrzeń kuchenną.

– Salon w mieszkaniu pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego też łącząc pokój dzienny z kuchnią należy zwrócić szczególną uwagę na design mebli, które nie tylko uporządkują przestrzeń, ale także nadadzą wnętrzu efektownego, a zarazem lekkiego wyrazu – komentuje Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. W tego typu wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble z systemem drzwi przesuwnych heliodor, gdzie fronty szaf pozbawione są obramowania, dzięki czemu szafa idealnie komponuje się z otoczeniem. Poprzez zastosowanie mechanizmu Comfort Touch, drzwi otwierają się na zasadzie „naciśnij i otwórz”, co znacznie ułatwia użytkowanie.  

Wnętrze, które zaprasza od progu

Innym bardzo praktycznym i efektowym połączeniem jest przedpokój otwarty na salon. W ten sposób pomieszczenie zaprasza do wnętrza już od samego progu. Zamknięty przedsionek w małych mieszkaniach ciężko praktycznie zaaranżować, jednak dzięki usunięciu ścian działowych niewielkie wnętrze zyska nie tylko dodatkowych kilka metrów przestrzeni, ale także wpłynie na funkcjonalność całego mieszkania. Przedpokój to często zwiastun ogólnej aranżacji, dlatego też należy pamiętać, by nie tylko podłogi i kolorystyka, były dobrane do całej stylizacji wnętrza, ale także aranżacyjne detale takie jak szafa, lustro. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które jednocześnie zintegrują pomieszczenia oraz rozjaśnią niedoświetloną strefę.POLECAMY TAKŻE: