Otul się ciepłem swojego wnętrza
Jesienne i zimowe wieczory miło jest spędzić w zaciszu własnego mieszkania. Przytulne i pełne uroku wnętrze umili każdą chwilę i czas oczekiwania na kolejną wiosnę. Ciepły, ujmujący charakter łatwo jest nadać każdemu pomieszczeniu. Co więcej, nie potrzeba od razu rozpoczynać remontu. Wystarczy zastosować kilka prostych, trików, które sprawdzą się w każdej aranżacji.
Magia kolorów
Największy sekret ciepłego, przytulnego wnętrza tkwi w jego kolorystyce. Odpowiedni dobór barw w pomieszczeniu pozwoli uzyskać pożądany efekt, wszystko dlatego, że kolory niezwykle wpływają na nasz mózg i samopoczucie. - W pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i takich, którym chcemy nadać przytulnego charakteru, warto postawić na ciepłą, jasną kolorystykę. Jako bazowe warto wykorzystać brązy i kremowe beże, które dają poczucie odprężenia, oparcia i ciepła. Takie kolory idealnie wyglądają we frontach mebli i w drzwiach przesuwnych. Szeroki wybór kolorów pozwala tak dobrać ich barwę, by idealnie wkomponowała się w gamę barw dominujących w naszym mieszkaniu – podpowiada Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.
Miękkość tkanin
Pożądaną, ciepłą kolorystykę można również wprowadzić do wnętrza innymi sposobami. Warto postawić na tkaniny, które doskonale ocieplą aranżację i wprowadzą do pomieszczenia ciepłe kolory. Zasłony, narzuty, koce, poduszki i miękkie dywany - możliwości są niemal nieograniczone. Szczególnie miłe w odbiorze są naturalne materiały. Okrywając nowoczesną sofę wełnianym, ciepłym pledem, na szklany stolik kładąc płócienny obrus i wieszając w oknach zasłony, bardzo szybko można wprowadzić dużą dawkę ciepła do swojego wnętrza. Tkaniny mają także tę dodatkową zaletę, że są niedrogie i można je wykorzystać na wiele sposobów.
Urok drewna
Poza wykorzystaniem naturalnych tkanin, wnętrze będzie bardziej przytulne, jeśli wprowadzi się do niego drewno. – To ponadczasowy, ciepły i przytulny materiał. Meble i dodatki z naturalnego drewna w wyjątkowy sposób ocieplają pomieszczenia. Warto podkreślić, że nie trzeba od razu kupować wszystkich drewnianych mebli, możemy wybrać te wykonane z płyt, które swoją strukturą przypominają drewno. Warto wyeksponować choć jeden taki mebel. Pomyślmy o ciekawej komodzie lub stoliku kawowym. Jeśli mamy ograniczoną powierzchnię, wybierzmy komodę zaprojektowaną na wymiar. Zyskujemy dzięki temu estetyczny i bardzo praktyczny mebel do przechowywania, a wnętrze od razu staje się bardziej przytulne – podpowiada Monika Szczęsny z firmy Komandor. Możemy także w sąsiedztwie kanapy na miękkim, puchatym dywanie postawić niski stolik kawowy, ułożyć na nim świece, a wokół poduszki. Nikogo nie trzeba będzie namawiać, by chciał spędzić wieczór w takim miejscu – dodaje projektantka.
Gra świateł
Gdy dni są krótkie i brak nam słońca, kluczową rolę odgrywa oświetlenie pomieszczeń. Ostre światło męczy oczy, zdecydowanie większy komfort daje to ciepłe i rozproszone, pochodzące z kilku źródeł jednocześnie. Różnicując światło sprawimy, że wnętrze stanie się urokliwe i przytulne. Warto pomyśleć o małych, kolorowych lampkach, które wprowadzą łagodne, nastrojowe światło. Dodatkowo, pomieszczenie będzie sprawiało wrażenia bardziej przytulnego jeśli zrezygnuje się z centralnego, sufitowego oświetlenia na rzecz kilku punktowych źródeł światła. Jesienne i zimowe wieczory umilą też świece, które wypełnią przestrzeń naturalnym, ciepłym światłem. Decydując się na te zapachowe, jesienią i zimą warto postawić na nuty cynamonu, pomarańczy i wanilii.
Czar dodatków
Dodatki nie tylko mają sprawić, że wnętrze będzie przytulne wizualnie, powinny także dodać pomieszczeniu wewnętrznego, domowego ciepła. Idealnym rozwiązaniem są zdjęcia domowników w ramach powieszone na ścianie czy ułożone na komodzie. Można także z powodzeniem wyeksponować pamiątki z wakacji i książki, które mają dla nas szczególne znaczenie. Wszystko po to, by powstała spersonalizowana przestrzeń, pełna miłych wspomnień. Wnętrze ocieplają również naturalne dodatki, muszle, żywe kwiaty. Można też wprowadzić kilka ciekawych staroci, postawić w kącie starą lampę, powiesić na ścianie zabytkowy zegar lub lustro w pięknej ramie. W przypadku dodatków ważne jest tylko zachowanie umiaru i właściwego balansu, by nie przytłoczyć pomieszczenia i nie wprowadzić bałaganu. Przemyślanie dobrane elementy aranżacji dopełnią dzieła i stworzą magiczne, pełne ciepła i uroku, przytulne wnętrze.
POLECAMY TAKŻE: