Wyprysk skórny – co warto wiedzieć na jego temat?
Bardzo sucha i wrażliwa skóra może być początkiem dalszych problemów. Po kontakcie z silnym alergenem mogą pojawić się zmiany na rękach i nogach. Co warto wiedzieć o wyprysku?
Lato to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na pojawienie się wyprysku. Może go spowodować zmiana trybu naszego życia na wakacyjno-letni – częściej przebywamy na powietrzu pośród kwitnących roślin, jadamy poza domem nie zawsze wiedząc z czego składa się nasze danie, czy też używamy nieznanych nam kosmetyków z hotelowych łazienek. A to tylko niektóre przyczyny. Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek, producenta preparatów aptecznych na problemy skórne, odpowiada na kilka pytań dotyczących wyprysku skórnego.
Co to jest wyprysk?
Wyprysk to stan zapalny rozwijający się w warstwie naskórka i skóry właściwej. Jest nieinfekcyjną chorobą skóry występującą w postaci egzemy, pojawiającej się na rękach i nogach. Wywołuje go kontakt z uczulającymi lub drażniącymi substancjami. Może mieć też swoje podłoże w atopii.
Czy zawsze występuje na rękach i nogach jednocześnie?
Wyprysk może pojawić się w tym samym momencie na nogach i rękach, jednak może wystąpić tylko na rękach lub zająć jedynie nogi.
Co jest przyczyną wyprysku?
Główną przyczyną występowania wyprysku jest stan zapalny skóry spowodowany czynnikami wewnętrznymi, docierającym do organizmu drogą pokarmową lub oddechową. Jednak są także wypryski spowodowane bezpośrednim kontaktem skóry z substancją powodującą stan chorobowy.
W jakiej postaci występują zmiany na skórze?
Wyprysk to najczęściej wykwity na grzbietach rąk i spodach stóp a także w przestrzeniach międzypalcowych. Zmiany zależą od przyczyn wyprysku a objawy mogą występować w postaci:
- licznych grudek,
- małych lub większych pęcherzyków, które przy nadkażeniach bakteryjnych wypełniają się ropą,
- rogowacenia naskórka, suchości skóry, łuszczenia czy pękania naskórka,
- świądu, bólu, sączenia,
- miejscowego stanu zapalnego przebiegającego z różnym nasileniem.
Jak pielęgnować skórę z wypryskiem?
W początkowym stadium zmian, takim jak pojawianie się wyprysku, suchości skóry, łuszczeniu czy niesączącym się wykwicie, warto sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty apteczne, np. LINOMAG. Złagodzą one zmiany na skórze, natłuszczą, zmiękczą skórę i zniwelują świąd. W przypadku nasilenia zmian należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyn i włączenia w leczenie specjalistycznych leków.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W niektórych przypadkach dosyć łatwo jest zlokalizować czynnik wywołujący zmiany na skórze. Dzieje się tak najczęściej w przypadku wyprysku kontaktowego, kiedy zmiany pojawiają się praktycznie od razu po zetknięciu z nim skóry. Wówczas możemy unikać ponownego kontaktu z substancja uczulającą i odpowiednio się zabezpieczać. Zmiany na skórze powinny wówczas szybko ustąpić. Jednak najczęściej przyczyny wyprysków trzeba ustalać dłużej, głównie poprzez testy i badania. Jeśli zmiany w krótkim czasie nie znikną, a wręcz się nasilą, należy udać się do specjalisty. Przy podejrzeniu alergii przeprowadzone zostaną odpowiednie testy alergiczne a chory skierowany zostanie na leczenie specjalistyczne.
POLECAMY TAKŻE: